Zaprojektuj z nami
Droga od pomysłu po produkt zawsze wiedzie przez projektowanie. Oprócz czysto praktycznego aspektu stworzenia technicznej dokumentacji, dobry projekt kryje w sobie o wiele więcej.
Bez znaczenia czy nazwiemy to Kaizen, Lean czy po prostu zdrowym rozsądkiem. Dobry konstruktor to taki, który jest w stanie przenieść na projekt nie tylko swoje doświadczenie i wizję klienta, ale również doświadczenia kolegów monterów, spawaczy czy testerów. Finalny produkt jest wtedy zestawem dobrych standardów. Oprócz założonej funkcjonalności jest również ergonomiczny, łatwy w produkcji, utrzymaniu i naprawie.
Bardzo dobrzy konstruktorzy wspierani w swoich procesach również przez kadrę menadżerską z niemałym doświadczeniem w projektowaniu maszyn i urządzeń, to klucz do sukcesu firmy KROTECH. Naszym zdaniem, najlepsze efekty osiąga się interdyscyplinarną pracą zespołową i pełnym zaangażowaniem zarówno sił jak i zgromadzonej w firmie wiedzy.
Pod dobrą opieką
Istotą prowadzenie dobrego serwisu jest zrozumienie złożoności problemu awarii. Awaria to nie tylko unieruchomienie konkretnego urządzenia. Wraz z nią zaburzony zostaje cały, nierzadko wart bardzo duże pieniądze proces.
Lata doświadczeń, zarówno w serwisowaniu maszyn i urządzeń, ale też w utrzymaniu ruchu, nauczyły na bardzo wiele. Dobra naprawa to przede wszystkim taka, która w sposób najszybszy z możliwych powoduje przywrócenie sprawności procesu. Jednakże szybko, nigdy nie może oznaczać niezgodnie z wysokimi standardami.
Właśnie to w profesjonalnym serwisie jest najtrudniejsze i na to kładziemy bardzo duży nacisk. Jak najszybciej przywrócić poprawne działanie procesu, dostarczając urządzenie w stanie perfekcyjnym. Wieloletnie doświadczenie pozwala nam szybko usuwać awarie, jak i minimalizować ryzyko wystąpienia kolejnych.
Badania i rozwój
Zawsze da się lepiej i nie warto się poddawać. W stronę perfekcji z dobrym partnerem B&R
Zbadamy i sprawdzimy
W procesach badawczo-rozwojowych dotyczących urządzeń istotnie trudne jest określenie momentu, w którym koncepcja powinna przejść testy praktyczne. Dominują tu dwie koncepcje – testowania całych konstrukcji oraz testów poszczególnych, kluczowych elementów.
W zakresie swojej specjalizacji preferujemy testy jednostkowe, co pozwala sprawdzić pomniejsze elementy i koncepcje zanim dostępne będzie całe urządzenie. Dość często zdarza się, że problemy wykryte w takich testach byłyby niezmiernie trudne i kosztowne do usunięcia na ostatnich etapach realizacji projektu.
Oprócz testowania, wspieramy też procesy badawczo-rozwojowe naszych klientów na różnych ich etapach. Od opracowywania koncepcji na podstawie analizy potrzeb, przez opiniowanie założeń i projektów wstępnych, aż po budowę prototypów i testy.
Na własne oczy
Często zaniedbywana dziedzina projektowania nowych rozwiązań, na którą w naszych procesach kładziemy spory nacisk. Zarówno najmniejsze elementy jak i moduły urządzeń lub wręcz całe urządzenia na pewnym etapie swojego rozwoju powinny przejść fazę prototypu.
Prototypowanie jest najtańszą metodą zbadania nowej konstrukcji oraz przeprowadzenia testów, które mogą uchronić projekt przed kosztownymi i nierzadko prawie niemożliwymi zmianami, w fazie konstruowania finalnej wersji urządzenia.
Prototyp można również zbudować z czystej koncepcji – mówimy wtedy, że nie prototypujemy urządzenia, ale pomysł jego działania. Wiąże się to też z działaniami o charakterze badawczo-rozwojowym, gdzie niskimi nakładami można sprawdzić działanie idei w praktyce. Po przeprowadzeniu testów i sprawdzeniu rezultatów można nanieść poprawki już na wstępną koncepcję urządzenia. Resztę procesu projektowania przeprowadza się wtedy ze znacznie zmniejszonym ryzykiem porażki.